Věda a technika

Procesu pádu do černé se odborně říká špagetifikace

Trochu oprášíme znalosti fyziky

Ve škole jsme se učili, že gravitační síla je působí vždy přitažlivě a je to síla, která nás drží na povrchu Země a nedovolí nám uniknout, pokud nedosáhneme určité rychlosti.

Podle vzorečku se gravitační síla zeslabuje se čtvercem vzdálenosti, tedy druhou mocninou. Ve vzorečku je Fg gravitační síla, G je konstanta, m1 a m2 jsou hmotnosti těles, r je jejich vzdálenost. Vzoreček uvádíme spíše jako zajímavost, pamatovat si ho rozhodně nemusíte 😀

gravitacni zakon

Důležité je hlavně to, že pokud bychom se od nějakého tělesa vzdálili 2x, gravitační síla by se zmenšila 4x. Se čtyřnásobnou vzdáleností by gravitační síla klesla 16x atp..

Gravitace poblíž černých děr

Zajímavý tento zákon začne být u černých děr, což jsou vesmírné objekty s tak silnou gravitační silou, že z nich neunikne ani světlo, které má podle zákonů fyziky maximální možnou rychlost, které lze teoreticky dosáhnout, tedy rychlost světla.

Gravitace černých děr je tak silná, že i poměrně malá vzdálenost znamená poměrně velký rozdíl v gravitační síle. Kdybychom například do nějaké černé padali, tak by byl velký rozdíl mezi gravitační silou, která působí na naše nohy, a silou, která působí na naši hlavu. Tedy za předpokladu, že bychom padali nohama napřed. V praxi by tedy byly nohy přitahovány výrazně vyšší silou a naše tělo by se postupně natáhlo jako špageta. Tomuto procesu se dokonce odborně říká špagetifikace.

I na Zemi se tento jev projevuje, ovšem gravitační síla naší rodné planety je tak slabá, že to nijak nepozorujeme a žijeme si v poklidu celý život. V naprosto minimální míře jsme ale neustále vlastně vystaveni středověkému skřipci, který trochu více působí na naše nohy, protože jsou blíže Zemi.

Dostaneme někdy svědectví o špagetifikaci?

Špagetifikace je sice opravdový proces, ale k žádné černé díře se není možné dostat, protože jsou miliony světelných let daleko. I kdyby se to člověku podařilo, tak by nikdo o špagetifikaci stejně nepodal žádné svědectví. Ve chvíli, kdy bychom padali do černé díry, bychom už byli stejně po smrti.

I kdyby se náhodou stalo, že bychom v tuto chvíli žili, tak bychom stejně nemohli vyslat žádný signál nebo informaci. I to by všechno černá díra nenávratně pohltila. Teď tedy jen doufat, že v celém širém černém vesmíru naši vědci nějakou tu černou díru nepřehlédli a není tedy blíže, než si myslíme.

Zdroj
Wikipedia
Back to top button