Příroda

Ve Švýcarsku je zakázáno mít jenom 1 morče

Morče musí mít kamaráda, jinak je osamělé

Jestli jste někdy měli domácího mazlíčka, pravděpodobně to byl pes, kočka, rybička nebo právě morče. Dost vás tak možná zarazí, že právě onen chlupatý pískající hlodavec mohl být zoufale osamělý. Morčata jsou totiž velmi společenská zvířata, kterým se nejlépe daří ve stádu kamarádů, mezi kterými mohou běhat a cítila se šťastně.

Švýcarsko tak razí cestu, snaží se o osvětu a hlavně zakazuje lidem vlastnit pouze 1 morče. Pokud si tak chcete tohoto mazlíčka ve Švýcarsku pořídit, musíte mít alespoň 2, aby morčata mohla žít dlouhý plnohodnotný život a netrpěla samotou.

I když u nás podobný zákon není, je minimálně dobré vědět, že morče potřebuje kontakt a že je nejlepší jich mít více, nebo klidně i celé stádo. Jsou tak nejšťastnější a jen takto mohou být opravdu spokojená.

Švýcarsko má v zákoně řadu dalších zvířecích práv

V roce 2008 se Švýcarsko postaralo o zavedení zákona, který je zaměřený právě na práva zvířat. Mezi těmito byl jak zákon o morčatech, ale týkal se i dalších domácích mazlíčků. Mimo jiné šlo třeba o tato opatření, díky kterým jsou zvířata spokojenější a majitelé zodpovědnější:

  • Kočkám musí být umožněno chodit ven do přírody. Pokud chcete mít ve Švýcarsku kočku jen doma, musíte si pořídit alespoň 2.
  • Rybičkám se musí umožnit noční a denní režim. Nemohou mít tedy neustále zapnuté světlo.
  • Kdo si chce pořídit psa, musí projít kurzem a praktickým cvičením.
  • Dokonce i papouškům musí být umožněn pravidelný kontakt s vlastním druhem. Podobný zákon mají i další evropské země.

Je pravda, že vynucování těchto zákonů je mnohdy docela problematické, na druhou stranu slouží hlavně jako osvěta, kdy majitelé vědí, že zvířata nejsou jen hračky, ale že potřebují také vlastní prostor, čas, ale i společnost svého vlastního druhu.

Zdroj
Techly
Back to top button