Příroda

Kočky mňoukají jen na lidi, nikdy na ostatní kočky

Na ostatní kočky mňoukají pouze koťata, dospělé kočky už ne

Kočkám asi nerozumí vůbec nikdo a dodnes je spíše považujeme za divoké šelmy, než za domestikované mazlíčky, za které máme psy. Stále vznikají nové a nové studie, teorie i pozorování, co kočky vlastně dělají a proč.

Jedna tato fascinující informace se týká mňoukání. Dospělé kočky totiž mňoukají pouze na lidi, ne na sebe mezi sebou. Koťata mňoukají i na jiné kočky, obvykle aby své matce vědět, že mají hlad nebo je jim zima, ale jak kotě stárne, tak s mňoukáním na matku přestává, ale stále pokračuje s mňoukáním na lidi.

Velmi pravděpodobně je to tím, že lidé se snaží přijít na to, co kočce chybí a snaží se jí nakrmit, podrbat, pohladit, nebo pustit dveřmi. Jednoduše řečeno často děláme to, co kočka chce. Ta se tak naučí, že mňoukání je užitečnou strategií, která na lidi funguje, zatímco ostatní kočky jí ignorují, takže se ani mňoukat nesnaží. Jedinou hlasovou komunikací mezi kočkami tak zůstává kňučení nebo jekot, kterými ovšem kočky a kocouři hledají partnera/ku pro páření.

Co když kočka mňouká až moc?

Kočky obvykle mňoukají proto, že něco chtějí, a něco chtějí, když se necítí dobře. Ať už mají hlad nebo žízeň, dožadují se náklonnosti, nebo chtějí pustit ven nebo dovnitř, tak se jim něco nelíbí. Výjimkou může být jen mňoukání na pozdrav.

Asi nikdy nezabráníme tomu, aby kočka mňoukala, a naopak je dobré vědět, když se s ní něco děje. Na druhou stranu pokud jsou hlasité projevy opravdu časté, je čas přijít na to, co se kočce nelíbí a případně to spravit.

Poznat, co už je moc, záleží hlavně na vašem vztahu s kočkou. Některé mohou mňoukat často, jiné méně, a je hlavně na vás, abyste znali jistý standard, a kdy už je mňoukání opravdu časté oproti normálu.

Pokud kočka mňouká moc, bude potřeba zajít k veterináři. Může se totiž jednat o nemoc, jejíž příčina se může projevovat hladem, žízní nebo jiným nepříjemným stavem. Veterinář tak může potvrdit, nebo vyloučit důvod mňoukání. V případě jakékoliv nemoci pak může začít úspěšná léčba. Pokud je kočka zdravá, můžeme hledat příčiny jinde a snažit se vyřešit případný problém doma.

Co může být za přehnaným mňoukáním a jak problém řešit?

Obecně svoji mňoukající kočku neignorujte, pokud si nejste jisti, že po vás jen něco nechce. Daleko častěji se stalo něco špatného, zablokoval se jí vstup na píseček, nemá vodu nebo je někde zavřená. Nejdříve se tedy snažte vyřešit možný problém, než že budete mňoukání neřešit.

Stejně tak kočku nebijte a neodhánějte. Možná odejde, ale problém bude pokračovat a kočka se vás bude bát.

Pokud ale kočka opravdu něco chce a mňoukáním se vás snaží tak trochu manipulovat, tady jsou možnosti, jak jí toto chování odnaučit:

  • Mňoukání na pozdrav asi nikoho vyloženě neruší a majitelé zvířátek, které je rádi vidí, budou sami velmi spokojení.
  • Pokud kočka touží po pozornosti, je potřeba jí dát najevo, že se jí nedostane při mňoukání, ale naopak když je potichu. Toto znamená kočku ignorovat, pokud mňouká, tedy na ní neřvat a vůbec si jí nevšímat. Pozornosti se jí může dostat, když mňoukat přestane.
  • Pokud je kočka osamělá, popřemýšlejte o dalším mazlíčkovi, se kterým se zabaví.
  • Pokud kočka vyžaduje jídlo, nedávejte jí ho, když mňouká. Nastavte pevný režim, kdy se jídlo podává. Varianta je také automatické krmítko. Kočka bude alespoň mňoukat na to, a ne na vás. To se velmi hodí, když vás kočka budí v noci. Takto bude u krmítka čekat, až dostane najíst.
  • Pokud chce kočka ven nebo dovnitř, uvažujte o instalaci dvířek, ať se nemusíte chovat jako její sluha.

Zdroj
ASPCA
Back to top button