Historie a kulturaKuriozity

Španělské městečko na pokraji bankrotu vsadilo na největší loterii na světě a vyhrálo

Loterie rozhodně není tradiční způsob, jak se vypořádat s finančními problémy

Malé městečko Grañén se zhruba 2 tisíci obyvateli na severu Španělska se potýkalo s problémy. Spousta společností odešla a najít si práci nebylo pro místní vůbec jednoduché. Přeci jen se Grañén nachází ve velmi drsných podmínkách téměř pouště. Nezaměstnanost byla vysoká a vyhlídky nijak růžové. Obyvatelé města se tak složili a dohromady vsadili na největší loterii světa – El Gordo (mohli bychom přeložit jako Macatá nebo Tlustá).

Ve slosování se rozdaly téměř 2 miliardy Eur, tedy přibližně 50 miliard korun. No a kdo byl největším vítězem? Právě městečko Grañén, které si ukouslo 700 milionů Eur. To znamená, že každý z obyvatel, který na loterii také přispěl, dostal zhruba 400 tisíc eur, tedy asi 10 milionů korun. Vlastně to není úplně přesné. Největším vítězem bylo samotné Španělsko, které si díky daním ve výši 30% z výher ukouslo 1 miliardu Eur.

Obyvatelé se tak dostali ze svízelné situace, farmáři mohli koupit zavlažovací systémy a těm, kdo přišli kvůli nepříznivým podmínkám o práci, výhra vytrhla trn z paty.

Zdroj
The Guardian
Back to top button