Věda a technika

Recyklace jedné skleněné lahve ušetří energii na 3 hodiny sledování televize

Recyklace je opravdu důležitá. Podívejte se, kolik energie ušetříte

V recyklování odpadu jsme evropská špička, a je to jedině dobře. Recyklací papíru, plastů, kovů i skla se totiž ušetří obrovská spousta energie i peněz, které můžeme použít na jiné činnosti, případně tuto energii prostě nemusíme vyrábět, což uleví životnímu prostředí. Recyklováním čehokoliv ušetříme i desítky procent energie, kterou by bylo potřeba vynaložit na výrobu produktu bez recyklace.

Podívejte se na pár zajímavých statistik o recyklování:

  • Recyklace jedné skleněné lahve nebo nádoby ušetříme energii na 3 hodinové sledování televize nebo 25 minut používání počítače
  • Recyklace PET lahve ušetří energie na pohon 60 wattové žárovky na 3 hodiny
  • Výroba recyklovaného papíru ušetří 70 % energie při srovnání s výrobou nového papíru

Jak je vidět, naprosto cokoliv pomůže a i jedna vyhozená PET nebo skleněná lahev do směsného odpadu, může poměrně značně uškodit. Jednak bude ležet napořád na skládce, jednak musíme vynaložit spoustu energie k výrobě nové lahve, přičemž jsme mohli starou lahev pouze zrecyklovat.

I když jsme tak v recyklování velmi dobří, vždy je prostor pro zlepšení. Zlepšení můžeme najít v hustějším rozmístění barevných kontejnerů na recyklovatelný odpad, nebo že budeme my zodpovědněji třídit a budeme cíleně vytvářet méně odpadu, který zamíří na skládky.

Zdroj
Recycling Guide
Back to top button