Historie a kulturaLidé

Steven Spielberg odmítl režírovat film o Harrym Potterovi. Prý by to nebyla dostatečná výzva

Film Harry Potter a Kámen mudrců mohl vypadat o hodně jinak

Steven Spielberg je jedním z nejuznávanějších a prostě nejlepších filmových režisérů historie. Přinesl nám mimo jiné nesmrtelné klasiky jako Čelisti, všechny 4 (i když ty opravdu dobré jsou jen první 3) Indiana Jonese, E.T. mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu, Schindlerův seznam, Jurský park nebo Minority Report. A to je jen zlomek jeho tvorby a podepsaný je pod mnohem delší řadou filmů, které se navždy zapsaly do zlatého fondu kinematografie.

Steven Spielberg ale mohl režírovat i jednu z nejúspěšnějších filmových sérií, která vznikla na základě jedné z nejúspěšnějších knižních sérií, kdy je řeč samozřejmě o Harrym Potterovi. Spielberg dokonce mohl režírovat první film, ovšem nakonec odmítl. Harry Potter byl v době svého postupného vzniku (a vlastně i dnes) naprostý fenomén a Spielberg nakonec své odmítnutí okomentoval tak, že se o filmech očekávalo, že vydělají obrovské peníze. Podle něho by to bylo jako vybrat miliardu dolarů a uložit je na svůj osobní účet, tedy žádná pořádná výzva.

První dva filmy o mladém čarodějovi nakonec zrežíroval Chris Columbus, který měl za sebou hlavně hity jako Sám doma a jeho pokračování, tedy velmi rodinné a zábavné filmy. Volba to byla rozhodně vhodná vzhledem k velmi pohádkovému nádechu prvních knih. Jak Kámen mudrců tak Tajemná komnata se dodnes těší obrovské oblibě a jde o jedny z nejlépe hodnocených filmových zpracování ze všech osmi filmů, když nepočítáme prequely Fantastických zvířat. 

Zdroj
Harry Potter Fandom
Back to top button