Věda a technikaLidé

Sarkasmus a ironie pomáhají kreativnímu myšlení

Jen do toho, buďte sarkastičtí

Sarkasmus bychom mohli definovat v podstatě jako urážka skrytá za humorem. Neznamená to nutně, že je to urážka myšlená zcela vážně, ale pokud se s někým neznámě dostatečně dobře, asi bychom se měli sarkasmu vyhnout, jinak nás lidé nebudou mít zrovna v oblibě. Stejně tak je tento typ mluvy nejlepší vynechávat v romantických vztazích, ale i s kamarády, pokud nejste na stejné vlně.

Sarkastická poznámka je také téměř vždy vnímána jako mnohem nepřátelštější, než cokoliv řečeno doslova. Když někoho šéf v práci nachytá, jak hraje na mobilu hry nebo projíždí Instagram, a poznamená, že by se neměl daný člověk předřít, bude to většina vnímat negativněji, než kdyby prostě řekl, ať se nefláká.

Tak proč tedy používat sarkasmus? Jak ten, kdo sarkasticky poznamenává, tak terč této poznámky, musí překonat rozpor mezi doslovným a opravdovým významem. Musíme tak zapojovat různé části mozku a správně interpretovat. Podle výzkumů právě používání sarkasmu, ale také konverzace s někým, kdo sarkasmus často používá, zlepšuje kreativní i kritické myšlení, oproti těm, kteří se nejčastěji baví doslovně a bez ironie. 

Zdroj
Scientific AmericanHarvard.edu
Back to top button