Příroda

Vrány si velmi dobře pamatují lidské obličeje i staré křivdy

Vrány jsou velmi inteligentní ptáci

Vrány patří mezi ptáky k nejinteligentnějším stvořením a rozhodně se neztratí ani v konkurenci savců. Jsou dokonce tak chytré, že si velmi dobře pamatují lidské obličeje. Naopak třeba lidé od sebe vrány prakticky nemají šanci rozeznat, takže v tomto ohledu nás dokonce hravě překonávají.

Při pokusech na vránách v zajetí se navíc ukázalo, že si vrány velmi dobře pamatují, kdo je chytil. I po letech, kdy svého lovce neviděly, si pamatovaly jeho obličej. Na tohoto člověka pak velmi hlasitě krákaly a nalétávaly. Prostě a jednoduše se mu mstily za to, že musí žít v zajetí. Vrány se velmi dobře drží negativních asociací a pokud je poznamenal nepříjemný zážitek, což odchyt bezpochyby je, tak si ho pamatují do konce života.

Při bližším zkoumání se ukázalo, že mozek vran funguje v jistých ohledech velmi podobně, jako mozek lidí nebo dalších savců. Při známce ohrožení se „rozsvítí“ a začne pracovat podobně, jako ten náš. Těch, kteří znamenají nebezpečí, se typicky bojí nebo na ně útočí, naopak své ošetřovatele berou vrány jako hodnotné partnery pro sociální život, se kterými velmi dobře vychází.

Zdroj
Live Science
Back to top button