Historie a kultura

Empire State Building vyšla o třetinu levněji, než jaký byl rozpočet

Obvykle jsme zvyklí na zdražování, ne na výrazné zlevnění

Když jde o stavbu čehokoliv, jsme obvykle zvyklí, že se vše táhne velmi dlouho a nakonec se rozpočet musí několikrát navyšovat. Typický příklad jsou české dálnice, které jsou docela ostuda a každým rokem si člověk musí říkat, jestli si z něj náhodou naše vláda nedělá srandu. Ne vždy tomu tak ale musí být.

Empire State Building v americkém New Yorku byla v roce 1931 dostavěna za 410 dní, tedy dokonce o 12 dní rychleji, než bylo v plánu, ale dokonce o třetinu levněji. Původní rozpočet 60 milionů dolarů se smrskl na přesně 40 948 900 dolarů, takže byla stavba o necelou třetinu levnější. V dnešních penězích by šlo o více než 550 milionů dolarů, tedy přes 12 miliard korun.

Svého času byla Empire State Building nejvyšší budovou na světě s 380 metry a 443,2 metry i s anténou, než ji překonalo v roce 1972 World Trade Center také v New Yorku. Dnes je Empire State Building dokonce „až“ 51. nejvyšší budovou světa. Na prvním místě je se svými 828 metry suverénní Burj Khalifa v Dubaji, která má na druhou nejvyšší Shanghai Tower náskok téměř 200 metrů.

Zdroj
WikipediaWikipedia
Back to top button