Věda a technika

GPS vlastní vláda USA a může ho tedy teoreticky kdykoliv vypnout

GPS funguje sice globálně, ale je pod vlastnictvím jednoho státu

GPS (Global Positioning System) nám zjistí díky satelitům přesnou polohu prakticky všude na světě. GPS používáme pro navigaci třeba v autě, ale také pro turismus nebo zjišťování polohy letadel, aut ale třeba také notebooků případně čehokoliv dalšího.

Vzhledem k tomu, že GPS funguje zdarma a po celém světě, tak bychom si mohli myslet, že jde o projekt typu Internet, což je celosvětový projekt, který vlastně nikdo přímo nevlastní a nemá nad ním kontrolu. U GPS je to ale jiné, protože ho celý provozuje Ministerstvo obrany USA, a teoreticky ho tedy může klidně vypnout. To se nikdy v historii nestalo a rozhodně nic nenapovídá tomu, že se tak někdy stane, ale možné to teoreticky je.

Protože je polohový systém extrémně strategickou funkcí, i další státy jako Rusko, Čína, Japonsko nebo Indie mají své vlastní, jen pod jinými názvy, které nejsou přeci jen tak známé a neslouží masově veřejnosti, jako GPS. I Evropská unie zprovozňuje svůj vlastní systém pojmenovaný Galileo, který zajistí EU nezávislost na jiných systémech, ale bude obecně s dalšími polohovými systémy spolupracovat a budou se doplňovat.

Zdroj
TrackschoolbusGPS.org
Back to top button