PřírodaVěda a technika

Hadi umí předpovědět zemětřesení 5 dnů předem na 120 km

Hadi jsou na zemětřesení neskutečně citliví

Přestože u nás zrovna na zemětřesení netrpíme a v tomto ohledu nezažíváme tak drtivou sílu přírody, jiné státy se musí se zemětřesením poprat a vynakládají obrovské úsilí na to, aby byly škody pokud možno minimální, což znamená jiný způsob staveb, ale také 

Existují tak neskutečně přesné přístroje, kterými je možné cítit vibrace šířené zemí i na tisíce kilometrů, ale co se týče zemětřesení, tak tedy je situace složitější. Jak se ukazuje, jedním z nejlepších způsobů, jak zemětřesení předpovědět, je sledovat chování hadů.

Tato ne pro všechny přívětivá zvířata totiž dovedou vycítit blížící se zemětřesení až na 120 kilometrů a až 5 dnů předem. Hadi i v zimě vylézají ze svých nor a snaží se utéct před nebezpečím. Pokud hrozí opravdu silné zemětřesení, hadi utíkají tak důrazně, že vráží do zdí. Obecně čím větší nebezpečí hrozí, tím nevypočitatelněji se hadi chovají.

V Číně se kvůli předpovědím zemětřesení monitorují hadí hnízda

Protože jsou hadi tak přesní, rozhodli se v různých částech Číny, kde nebezpečí hrozí, permanentně monitorovat hadí hnízda a sledovat jejich chování. Každá hodina a každý den se počítá a včasné zjištění nebezpečí může zachraňovat životy.

Přestože technologie jsou na výborné úrovni, je vidět, že přírodu a její schopnosti nedokážeme jen tak překonat. Intuice zvířat i jejich schopnost vycítit nebezpečí je zatím něco, co technologicky jen tak nepřekonáme.

Zdroj
Independent
Back to top button