PřírodaKuriozity

Kočky nerozumí principu trestání za špatné chování

Při tréninku kočičího mazlíčka bychom vůbec neměli trestat

Kočky sice bereme jako domestikované zvíře, ale asi každý majitel potvrdí, že jde pořád o divokou šelmu. V některých zemích bychom dokonce měli podle zákona vypouštět kočky ven. Vzhledem k divokosti asi moc nepřekvapí, že kočka občas prostě něco rozbije, rozkouše nebo začne dělat různé na první pohled naschvály. Náš první instinkt by mohl být kočku nějak potrestat, třeba zvýšením hlasu nebo i plácnutím přes zadek, jako je zvykem u psů, kteří trest chápou. U koček to ale není moc dobrý nápad.

Kočky prakticky nerozumí principu trestu, a nechápou, že se nám její chování nelíbilo, a proto dostala přes zadek. Kočka po trestu spíše uteče, začne se nás bát nebo se opravdu začne mstít a chovat se ještě hůře.

Zatímco ale kočky nerozumí trestu, tak odměně již ano. Jestli tedy chceme zlepšit chování kočky, měli bychom odměňovat dobré chování pamlskem, pochvalou nebo pohlazením. Jestli se nám tedy nelíbí, jak se kočka chová, měli bychom odlákat její pozornost k něčemu jinému a poté jí pochválit. To samé platí, když kočka přehnaně mňouká, aby si vynutila pozornost. Neměli bychom na ní zvyšovat hlas, ale pochválit jí, až mňoukat přestane.

Zdroj
HillsPet
Back to top button