Věda a technika

Na předávkování kofeinem lze zemřít po požití 140 plechovek energetického nápoje. Reálně ale tolik vypít nejde

S kofeinem opatrně

Kofein si mnozí dopřáváme v podobě kávy, čaje, čokolády, ale také třeba kolových nebo energetických nápojů. Kofein stimuluje srdeční činnost i centrální nervovou soustavu a v praxi nám na pár hodin dodává energii. V malém množství je pro zdravého člověka prospěšný. Je ale potřeba dodržovat zaběhlé pravidlo, že všeho s mírou.

Při předávkování kofeinem (což je pro zdravého člověka přibližně 400 miligramů denně) můžeme zažít mimo jiné bolest hlavy, nespavost, závrať, ale také vážnější dušnost, zvracení nebo křeče. U jedinců citlivých na kofein mohou tyto příznaky přijít i při daleko menší dávce. Kofein je také látka, u které může předávkování vést dokonce ke smrti.

Kolik kofeinu nás zabije?

Podle studie (viz zdroje pod článkem) je smrtelná dávka 150 miligramů kofeinu na 1 kilogram váhy člověka. Pro člověka o váze 75 kilogramů jde o 11,25 gramů kofeinu. V praxi aby se tento 75kilový člověk kofeinem smrtelně otrávil třeba energetickým nápojem Red Bull (každá plechovka o objemu 250 ml obsahuje 80 mg kofeinu), tak by musel tento vypít přibližně 140 plechovek, což ani není fyzicky možné. Kofein by vedlejšími účinky u člověka stejně způsobil po čase neschopnost dál pít mnohem dříve, než by se k tomuto číslu propracoval

Pozor, bavíme se zde o zdravém člověku a pouze dávce kofeinu. Při zdravotních obtížích nebo vysoké citlivosti na kofein může být smrtelná dávka i mnohem nižší, a stejně tak je třeba počítat, že energetické nápoje obsahují další látky, u kterých může být smrtelná hranice mnohem níže. Rozhodně tedy netestujte, kde je vaše hranice. Maximální dávka z hlediska přísunu kofeinu je pár plechovek energetického nápoje denně, a i zde bychom radili obezřetnost.

Zdroj
Studie NBICCaffeine Informer
Back to top button