Kuriozity

Většinu kokosů trhají ze stromů opice

Měli jste v poslední době kokos?

Jestli jste si dali v posledních letech kokos, tak je velmi slušná šance, že pocházel z Thajska, kde se o jejich sběr z 99 % starají opice. Okolní státy občas také používají ke sběru kokosových ořechů, ale Thajsko má v tomto ohledu tradici starou asi 400 let.

Proč vlastně opice? Jsou velmi hbité, obratné, nevadí jim výška kolem 25 metrů a z vysokých stromů dovedou za den sesbírat i 1600 kokosových ořechů. Oproti tomu člověk jich za den sesbírá jen asi 80.

Na jedné straně stojí zástupci zejména ekologických aktivistů, kteří proti používání opic ke sběru kokosů brojí a snaží se vzhledem k existujícím videím na YouTube, kde jsou vidět opičky uvázané tak, aby neutekly, poukazovat na zotročování zvířat. Je ovšem také pravda, že zvířata se k práci používají celkem běžně, ať už jde o voly, které se starají o pole, nebo třeba psi, kteří slouží od pasení dobytka až po pomoc nevidomým lidem, a rozhodně nemusí jít a vlastně skoro nikdy nejde o žádné týrání.

Podle řady svědectví navíc opice sbírající kokosy rozhodně nejsou nijak masově týrány a drtivá většina těchto opiček jsou také domácími mazlíčky, kteří jsou členy rodiny a je o ně velmi dobře postaráno. Neznamená to, že neexistují špatní majitelé, kteří opice netýrají, ale nejde o běžnou praxi.

Zdroj
NPR
Back to top button