Věda a technikaPříroda

Veverky způsobují 10 až 20 % výpadků elektřiny v USA

Veverky, postrach okolí!

Americké elektrárny bojují s huňatým, okouzlujícím ohrožením, které vyvolalo chaos na mnohem větším počtu vánočních stromků, televizorů a nabíječek mobilních telefonů, než jakékoliv teroristické uskupení. Přesně tak. Dejte si pozor na veverky!

I když energetické společnosti utratily miliony na „ochranu volně žijících živočichů“, veverky i tak překonávají plastovou ochranu na zařízeních pod proudem, ohlodají gumovou izolaci a vrhají se do elektrických rozvoden, které se starají o dodávání elektřiny do tisíců domácností a podniků. V rámci tohoto odvážného kousku se pak setkávají s předčasnou smrtí.

Bouřky způsobují vážnější výpadky, ale veverky se dostanou všude!

Energie

Podle odborníků jsou nejdelší a nejrozsáhlejší výpadky stále kvůli bouřkám. Co se týče počtu incidentů, jednoznačně vedou právě veverky se zhruba 10 až 20 % všech případů výpadků proudu, přestože jde spíše o omezenější incidenty, které lze celkem rychle napravit. Huňatý tvoreček ale setkání s elektřinou obvykle nepřežije.

Obrana je navíc složitá. Veverek je hodně, jsou schopné vylézt prakticky na cokoliv a prodrat se téměř kamkoli. Společnosti provozující vybavení se tak snaží například sloupy pomazávat kluzkým nátěrem, aby na ně veverky nemohly snadno vylézt. I tak se ale sem tam nějaký odvážný hlodavec do rozvodny dostane, což může také znamenat výpadek u desítek tisíc domácností.

Zdroj
Washington Post
Back to top button