PřírodaLidé

Světlé tečky, které vidíte při pohledu na nebe, jsou bílé krvinky

Podívejte se do nebe a soustřeďte se na bílé skvrny

Při pohledu do modrého světla, což může být typicky nebe, si můžeme všímat různých bílých teček a skvrn. Mnozí lidé je nevidí, dokud se na ně nesoustředí. Tyto skvrny vydrží jen chvilku a objeví se jen na zlomek vteřiny. Pohybují se po zdánlivě náhodných liniích a vypadají jako tečky nebo kratší čáry.

Pozor, neplést si s plovoucími skvrnami, které se pohybují současně s okem a které jsou zapříčiněny něčím jiným. Světlé skvrny jsou totiž ve skutečnosti bílé krvinky, které vidíme skrze vlásečnicové žilky, které vedou před sítnicí. Proto se také tyto bílé skvrnky zrychlují s tlukotem srdce.

Důvod, proč jsou tyto bílé krvinky vidět proti modrému světlu je fakt, že modrou barvu pohltí červené krvinky ve vlásečnicích. Mozek je poté schopný odfiltrovat to, že ve skutečnosti celou dobu vlásečnice vidíme. Bílé krvinky, které jsou oproti těm červeným vzácné, nepohlcují modré světlo a vytvoří mezeru v průtoku krve. Tuto mezeru vidíme jako bílou skvrnu.

Jestli si chcete tento efekt vyzkoušet doma, rozklikněte si tento obrázek a případně ho i stáhněte a roztáhněte na celý monitor.

modra

Zdroj
Wikipedia
Back to top button