Věda a technikaKuriozity

Co se stane, když dáte do kopírky zrcadlo? Vyjde vám černá barva

Jak funguje skener nebo lidské oko?

Skener je dnes díky multifunkčním tiskárnám poměrně běžnou součástí řady domácností. Snadno vložíme jakýkoliv dokument, zmáčkneme tlačítko a ihned vytiskneme kopii nebo můžeme dále dokument zpracovávat v digitální podobě v počítači. Skener je ta část, která se stará o vytvoření digitální kopie dokumentu, která je dále vytištěna nebo přenesena na jiné zařízení.

Funguje vlastně snadno. Dokument je ozářen světlem, které se od dokumentu odráží na všechny strany. Toto odražené světlo zachytává v jednom úhlu čidlo, které podle světla vyhodnocuje, co se na dokumentu nachází. Pro zjednodušení nám ale bude stačit jen černá a bílá barva, i když skenery běžně umí vyhodnotit i barevné dokumenty. Když vidíme, že je něco bílé, tak to znamená, že se od toho odráží světlo. Pokud je něco černé, tak to světlo pohlcuje a tedy neodráží. Stejně tak čidlo vyhodnotí, jestli je na papíře bílá nebo černá, tedy podle toho jestli se z daného místa na dokumentu (ne)odráží světlo.

Pokud ovšem kopírujeme zrcadlo, tak světlo, kterým je dokument běžně ozářen, se od zrcadla odrazí mimo čidlo. Na to tedy nepřistane světlo, takže čidlo vyhodnotí, že jde o černou barvu. Na zrcadle budou vidět pouze škrábance, otisky prstů nebo jiné nečistoty, od kterých se světlo odrazí do všech stran, ale odrazová plocha zrcadla bude vypadat černá.

Tady se na pokus můžete podívat na videu, nebo si to vyzkoušet na vlastním skeneru nebo kopírce:

Zdroj
Researchgate
Back to top button