Věda a technikaHistorie a kultura

Historickou americkou vlajku, která je na Měsíci, koupila NASA v maloobchodě za $5,50

NASA původně ani neplánovala žádnou vlajku na Měsíc přivézt

Když někdo zdolá nějaký vrchol nebo se dostane na místo, kde ještě nikdy nikdo nebyl, pravděpodobně chce na místě zanechat nějaký symbol. V případě cesty na Měsíc, což je dodnes pravděpodobně nejvýznamnější technologický milník historie, rozhodně dávalo smysl přivést vlajku, jakožto symbol země, které se to podařilo jako první. NASA ale původně o ničem takovém neuvažovala, a že by mohli astronauti na Měsíci vyvěsit vlajku, je napadlo až 3 měsíce před misí Apollo 11.

Mohlo by nás také napadnout, že vlajka byla vyrobena z nejlepšího materiálu a byla perfektní v každém ohledu. Ve skutečnosti bylo pár lidí z NASA pověřeno vlajku sehnat během pauzy na oběd. Všichni nakonec přinesli vlajku ze stejného místního maloobchodu Sears za 5,50 dolarů, tedy v dnešních penězích asi 100 korun.

A jak je na tom vlajka dnes? Buzz Aldrin viděl, jak vlajku odvanula raketa při zážehu, když on a Neil Armstrong opouštěli Měsíc. Dnes je vlajka kvůli slunečnímu záření čistě bílá, takže se snad dočkáme i toho, kdy některý z dalších astronautů zapíchne vlajku novou.

Zdroj
NASA
Back to top button