Historie a kulturaLidé

V průměru vypije každý občan Vatikánu 72 lahví vína ročně

Vatikán přepije Itálii i Francii

Vatikán je co do rozlohy i počtu obyvatel nejmenším státem světa. Pravidelně se ovšem umisťuje na přední příčce co do počtu vypitých lahví vína na hlavu. Každý z více než 800 obyvatel ročně vypije v průměru více než 54 litrů vína, tedy asi 72 lahví.

Může se zdát zvláštní, že zrovna Vatikán jakožto centrum katolické církve si udržuje prvenství zrovna v konzumaci alkoholického nápoje. Obyvatelstvo tohoto státu je ovšem výjimečně rovnoměrné. Většina obyvatel jsou starší muži, kteří jsou zvyklí jíst spolu ve větších skupinách a pít mešní víno, což jsou vše faktory, které vedou k vyšší spotřebě alkoholu.

Vzhledem k nízkému počtu obyvatel se statistiky rok od roku poměrně výrazně mění, přestože je Vatikán prakticky vždy na prvním místě. Některé roky průměrná spotřeba vína ve Vatikánu překonala hranici dokonce 105 lahví na hlavu. Zatímco ve státech s miliony nebo desítkami milionů obyvatel se průměrná spotřeba na hlavu rok od roku zase tak moc neliší, ve státu se stovkami obyvatel může i relativně malá skupina konzumentů statistiky poměrně výrazně vychýlit.

Zdroj
ForbesIndependent
Back to top button