Příroda

Psi a kočky mohou být leváci nebo praváci

I zvířata preferují levou nebo pravou packu

Lidé jsou obvykle praváci, méně často leváci, ale nejméně často mohou používat obě ruce stejně. Je zajímavé, že jednou rukou můžeme kreslit, psát, ale druhou tak tak otevřeme lahev s vodou. Stejnou preferenci ale mají také psi a kočky, přestože používají packy hlavně na chození, v případě koček pak na shazování věcí z polic.

Podle výzkumů je ale mezi psi a kočkami mnohem větší rovnocennost, co se týče zastoupení levopackých a pravopackých. Podle studie z roku 1991 je 50 % koček pravopackých, 40 % levopackých a 10 % oboupackých. Na psech se v roce 2006 prováděl stejný výzkum, ovšem vyšlo to 50 na 50 mezi levopackými a pravopackými psy.

Jak zjistit, jestli je váš domácí mazlíček levo nebo pravopacký?

Zjištění preferencí levé nebo pravé packy je u zvířete složitější než u lidí, u kterých v zásadě stačí zjistit, kterou rukou kdo píše. Preference u psů a koček jsou výrazně slabší, protože neprovádí žádná jemná gesta nebo pohyby, takže je ke zjištění potřeba mnohem větší vzorek pokusů.

Ke zjištění preference sledujte, kterou packu vám mazlíček častěji podává, když si řeknete pac, nebo když leží na zádech a vy se přiblížíte rukou. Můžete také zkusit pod nábytek schovat hračku nebo pamlsek a uvidíte, kterou packou se bude zvíře snažit danou věc vytáhnout. Také můžete sledovat, kterou packou škrábe mazlíček na dveře, když chce, abyste mu je otevřeli.

Ve všech případech si zapisujte preference levé nebo pravé packy. Je to potřeba sledovat déle a zapsat si minimálně desítky, lépe ale dokonce stovky případů. Pokud vám i po několika stovkách případů vyjde, že používají levou nebo pravou packu stejně, máte pravděpodobně oboupackého mazlíčka.

Zdroj
Mentalfloss
Back to top button