Příroda

V soukromých sbírkách v USA žije v zajetí více tygrů než ve volné přírodě po celém světě

Ohrožených tygrů je více na dvorcích než v džungli

Tygr je kriticky ohrožený druh, ovšem to nijak nebrání soukromým chovatelům, aby je měli na svých zahradách. To se týká hlavně USA, kde jen chovatelé vlastní přibližně 5 000 tygrů, ale kvůli dříve poměrně benevolentním zákonům se o přesném čísle dá jenom spekulovat a je možné, že je toto číslo ještě vyšší. Svojí sbírkou tygrů byl známý třeba také legendární boxer Mike Tyson. Oproti tomu ve volné přírodě jsou tygrů jen necelé 4 tisíce. Naštěstí v posledních letech jejich počet roste, což je velmi dobrá zpráva.

USA také zpřísnilo zákony ohledně chovu tygrů. Dříve byla regulace velmi složitá a mrtvá těla tygrů končila na černých trzích, kde po nich byla obrovská poptávka. Tento obchod navíc poptávku zvyšoval natolik, že se pytláci zaměřovali i na tygry ve volné přírodě.

Dnes je obchodování s tygry v USA mnohem důsledněji kontrolováno, ale pravda je taková, že se po celém světě rozhodně nedělá tolik, kolik by se dělat mělo. Tygři se stále objevují i v českých cirkusech, což je u takto ohroženého druhu velmi tristní záležitost.

Zdroj
iRozhlasWorldWildLife.org
Back to top button