Historie a kultura

Kocour pojmenovaný Nepotopitelný Sam přežil potopení 3 bitevních lodí

Nepotopitelný Sam možná stojí za tvrzením, že kočky mají 9 životů

Nepotopitelný Sam, známý také jako Oskar, „sloužil“ na palubě hne 3 válečných lodí během 2. světové války. Všechny 3 šly nakonec ke dnu, ale Sam zvládl vše přežít, dočkal se konce války a nakonec zemřel v klidu v námořnickém domě v Belfastu v roce 1955.

Hned první potopení lodi, kterou Sam přežil, byl německý Bismarck, tedy jedné z nejmocnějších válečných lodí své doby. 27. května 1941 ale šel tento velikán ke dnu a z 2200 námořníků přežilo jen 115. Několik hodin po potopení Bismarcku se našel na moři kocour plavající na kusu prkna. Protože se nevědělo, jak se kocour jmenoval, dostal od posádky spojenecké lodi HMS Cossack, která kocoura vytáhla z vody, jméno Sam.

Na palubě se Sam ohřál pár měsíců, protože i HMS Cossack šel v říjnu 1941 ke dnu. Sam ale přežil jak výbuch torpéda, tak potopení lodi.

Do třetice všeho dobrého

Sam už si za přežití potopení HMS Cossack vysloužil přezdívku Nepotopitelný a byl „převelen“ na HMS Ark Royal, která se zasloužila o potopení Bismarcku. HMS Ark Royal byla ale zasažena torpédem a potopila se v listopadu 1941 50 kilometrů od Gibraltaru. Kromě jednoho námořníka přežili všichni, včetně Nepotopitelného Sama. Toho našli na moři, jak se drží dřevěné desky. Nebyl zraněn, ale byl značně rozezlen.

Tímto končila Samova námořnická kariéra. Našel si nový domov u guvernéra Gibraltaru a nakonec se přestěhoval do námořnického domu v Belfastu, kde zemřel v úctyhodném věku v roce 1955.

Zdroj
Wikipedia
Back to top button